Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Słownik
Termostatyczny Zawór Rozprężny
Termostatyczny Zawór Rozprężny

jest to element automatyki  chłodniczej. Zawór ten w instalacji chłodniczej montuje się bezpośrednio przed parownikiem. Zawór ten ma do spełnienia dwa zadania: rozprężyć czynnik chłodniczy i utrzymywać stałe napełnienie parownika czynnikiem chłodniczym. Zawory rozprężne zasadniczo dzieli się na dwie grupy: z zewnętrznym  i wewnętrznym wyrównaniem ciśnienia.


ULPA
ULPA

skrót od angielskiego „Ultra Low Penetration Air (filter)” — filtr o bardzo dużej skuteczności filtracji zdolny wychwycić co najmniej 99,999% zanieczyszczeń mechanicznych o minimalnej średnicy cząsteczek 0,12 μm. Stosowany jest w wentylacji pomieszczeń do oczyszczania powietrza. Filtr ten przeznaczony jest do stosowania w sufitach czystych pomieszczeń (tzw. Clean Rooms), na stołach warsztatowych, zespołach filtr-wentylator i urządzeniach technologicznych w mikroelektronice i w innych przemysłach.


Chłodnictwo
Chłodnictwo

jest działem techniki zajmującym się odprowadzaniem ciepła ze środowiska chłodzonego w celu uzyskania i utrzymania temperatur niższych od temperatury otoczenia do -150 °C (123,15 K, -238 °F). Obecnie efekt chłodzenia uzyskujemy dzięki specjalnie budowanym urządzeniom chłodniczym. Najważniejszym obszarem zastosowań chłodnictwa jest utrwalanie, przechowywanie i transport łatwo psujących się artykułów spożywczych. Przeciwieństwie do konserwowania przy pomocy wysokich temperatur technika chłodnicza pozwala zachować produkty w pierwotnym stanie świeżości, bez zmiany smaku, koloru, czy zawartości witamin.



Wentylacja
Wentylacja

jest to cyrkulacja powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta czy ludzie, dopływające z zewnątrz powietrze  zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego na świeże, niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest to szczególnie ważne w sytuacji dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak dym papierosowy, opary substancji chemicznych, pyły itp. Można również mówić o wentylacji jako systemie zamkniętym występującym np. w samolotach, gdzie zużyte powietrze jest filtrowane, a następnie mieszane z tlenem, regulowana jest temperatura i wilgotność, a powietrze powraca do kabin. Widoczne objawy złej wentylacji to: pleśń, skropliny pary wodnej na szybach, ciąg wsteczny powietrza przez kratki wentylacyjne (objawia się między innymi poprzez zapachy pleśni, wlot pyłów, zapachy potraw, papierosów (w budynkach wielopiętrowych)

- Wentylacja mechaniczna polega na ulepszeniu usuwania zużytego powietrza i choć napływa ono tutaj tak samo jak w systemie wentylacji grawitacyjnej, czyli przez nawiewniki okienne lub ścienne, to wywiew jest już wspomagany mechanicznie. Jeden centralny wentylator, do którego podłączone są wszystkie zainstalowane w domu kanały wywiewne, zasysa powietrze z pomieszczeń i usuwa je na zewnątrz.

- Wentylacja grawitacyjna, najbardziej popularny rodzaj wentylacji budynków mieszkalnych w której nawiew powietrza świeżego odbywa się przez stolarkę okienną lub inne otwory w przegrodach zewnętrznych, a wywiew powietrza zużytego pionowymi przewodami wentylacyjnymi. Przy tym systemie wykorzystuje się siłę wyporu, czyli energię potencjalną mas powietrza o różnych temperaturach, okresowo wspomaganą energią kinetyczną wiatru.

- Wentylacja hybrydowa to system wentylacji, którego wywiew przy sprzyjających warunkach działa jako system grawitacyjny; a w warunkach braku ciągu - jako system mechaniczny. Zapewnia to specjalna nasada na komin. Pojęcie to oznacza wentylację dwubiegunową: naturalną (podczas gdy naturalny ciąg kominowy jest wystarczający, lub gdy warunki zewnętrzne są dobre i odpowiednia siła wiatru wytwarza taki ciąg) oraz wymuszoną (wentylator napędzany silnikiem elektrycznym – gdy warunki dla zaistnienia wentylacji grawitacyjnej są niewystarczające)

- Wentylacja  nawiewno-wywiewna, mechaniczna, w której wymuszany jest zarówno dopływ powietrza do pomieszczeń, jak i jego odpływ.

- Wentylacja podciśnieniowa, przy której ciśnienie wewnątrz pomieszczenia jest niższe od ciśnienia zewnętrznego.

- Wentylacja  wywiewna - mechaniczna, w której wymuszany jest tylko odpływ powietrza z pomieszczeń; doprowadzania powietrza zachodzi grawitacyjnie.



Zaduch
Zaduch

to zespół czynników panujących w pomieszczeniu takich jak brak tlenu, nadmiar wilgoci, nadmiar dwutlenku węgla oraz zwiększony poziom zanieczyszczeń pyłowych. Mimo braku bezpośredniego wpływu na organizm ludzki, zaduch powoduje uczucie znacznego dyskomfortu w trakcie przebywania w źle wentylowanym pomieszczeniu. Jest on po prostu efektem znacznego obniżenia komfortu klimatycznego w pomieszczeniu. W przypadku dłuższego przebywania w nim prowadzi w prostej linii do powstania objawów SBS. ( Syndrom Chorego Budynku)



Wybierz województwo
lub wybierz kategorię z listy:


Najnowsze firmy
ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.
ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Zobacz wizytówkę
INTERKLIMA Pogotowie Klimatyzacyjne
INTERKLIMA Pogotowie Klimatyzacyjne

Zobacz wizytówkę

Najbliższe targi i wystawy