Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Wentylacja pomieszczeń, kratki wentylacyjne i anemostaty
Wentylacja pomieszczeń, kratki wentylacyjne i anemostaty

Dobra wentylacja promuje zdrowe życie nie tylko dla ludzi, ale także dla budynków. Powietrze w budynkach mieszkalnych musi być wymieniane, aby usunąć wilgoć i zanieczyszczenia emitowane przez konstrukcjÄ™ budynku jak i samych użytkowników. Zanieczyszczenia pochodzÄ…ce z wnÄ™trza budynku zawierajÄ… dwutlenek wÄ™gla, formaldehyd, radon i inne gazy oraz kurz. Mechaniczna wentylacja jest niezbÄ™dna, aby można byÅ‚o regulować proces wentylacji w zależnoÅ›ci od potrzeb mieszkaÅ„ców. Kratki wentylacyjne i anemostaty stanowiÄ… estetyczne zakoÅ„czenie przewodów wentylacyjnych i wylotów ciepÅ‚ego powietrza. Kratki i anemostaty można montować w Å›cianie, suficie lub podÅ‚odze.

- Anemostaty sufitowe umożliwiajÄ… przepÅ‚yw strugi powietrza w pożądany sposób.
Wbudowany w anemostat ruchomy talerzyk precyzyjnie wyznacza kierunek nawiewu lub wywiewu powietrza.

- Kratki wentylacyjne wytwarzane sÄ… w wielu rodzajach i wymiarach stosowanych w europejskim i Å›wiatowym budownictwie. W zależnoÅ›ci od zastosowania mogÄ… być wyposażone m.in. w siatki zabezpieczajÄ…ce przeciw owadom, żaluzje sterowane na kilka sposobów oraz odpowiednie dla danego modelu systemy do montażu. Specjalna konstrukcja wybranych modeli kratek pozwala na Å‚atwy montaż i demontaż w celu czyszczenia i mycia. MogÄ… być wykonane z plastiku, blachy stalowej lub z aluminium. Dawniej byÅ‚y to zwykle biaÅ‚e, plastikowe, maÅ‚o estetyczne elementy. Obecnie producenci oferujÄ… je w ciekawym wzornictwie, umożliwiajÄ…c ich dobór do wystroju wnÄ™trza.

- Kratki do drzwi wewnÄ™trznych, tuleje do drzwi Å‚azienkowych - najczęściej stosowane sÄ… w drzwiach Å‚azienkowych,  toaletach, spiżarniach, itp., umożliwiajÄ…c swobodny przepÅ‚yw powietrza miÄ™dzy pomieszczeniami.  DostÄ™pne sÄ… w wielu kolorach dostosowanych do barw oferowanych na rynku drzwi wewnÄ™trznych.

W dobrze izolowanym budynku nie ma dostatecznej wymiany powietrza w sposób naturalny. Nawet w sÅ‚abo izolowanym budynku wymiana powietrza nastÄ™puje jedynie dziÄ™ki różnicy temperatur lub dziÄ™ki wiejÄ…cym wiatrom. Tego typu wentylacja zależy od warunków pogodowych i nie można jej regulować. Bardzo ważne jest utrzymywanie wilgotnoÅ›ci i stężenia dwutlenku wÄ™gla powietrza wewnÄ…trz budynku na poziomie odpowiednim dla ludzkiego zdrowia. WzglÄ™dna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić okoÅ‚o 45%. Jej poziom waha siÄ™ w cigu roku. ZimÄ… wilgotność jest mniejsza, natomiast wiÄ™ksza latem. Gdy wilgotność przekracza 50% nastÄ™puje rozwój populacji roztoczy. JeÅ›li wilgotność wzglÄ™dna przekracza przez dÅ‚uższy czas 60%, w strukturze budynku zaczyna rozwijać siÄ™ pleśń. Maksymalna koncentracja dwutlenku wÄ™gla w pomieszczeniu mieszkalnym powinna wahać siÄ™ w granicach 1000ppm.